HSBC_dayanisma
Kriz dönemlerinde karlarına kar katan fakat bunu işçilerin çalışma koşullarına veya ücretlerine yansıtmayan bankalar, tasarruf etmek istediklerinde ilk olarak işçilerini gözden çıkarıyor. Kapitalizmde karlar patronlar tarafından paylaşılırken tasarrufun bedeli ise işçilere kesiliyor.

Dünyanın en yaygın bankası olan ve sürekli bir başka bankayı satın alması ile gündeme gelen HSBC Ağustos ayı başında 2.5-3.5 milyar dolar tasarruf etmek için dünya çapında 2013’e kadar 25 bin kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı. Bu haberin ardından işten çıkarmaların Türkiye’de söz konusu olmadığı yönündeki açıklamaları ise asılsız çıktı. 28-29 Eylül 2011’de toplam 97 banka emekçisinin işine son verdi.

HSBC yönetiminin ne yapmak istedigini biliyoruz!

 HSBC bankası geçtiğimiz hafta işten çıkarmalara sinsi bir şekilde yeniden başladı. Toptan çıkarmaların yaratacağı tepkiden çekinmiş olacak ki şimdi farklı bir yöntem izliyor. Özellikle çağrı merkezinde her gün bir veya iki çalışanını işten çıkaran HSBC bankası böylece kirli oyununu sessiz bir şekilde ugulamayı amaçlıyor.

13 şubat pazartesi 1 işçi

14 şubat salı 2 işçi

15 şubat çarşamba 2 işçi

16 şubat perşembe 2 işçi

HSBC banka yönetiminin bu kirli oyununu yüzlerine vurmak ve banka çalışanlarına destek olmak için emek dostu herkesi 22 Şubat Çarşamba 17:00’de 444 0 111 numarasını aramaları için çağrıda bulnuyoruz.

444 0 111 numarasını aradıktan sonra sırasıyla 1, 8, 1 numaralarını arayarak müşteri hizmet yetkilisine bağlanabilirsiniz. Dilerseniz banka ATM’lerinin yanındaki telefonlardan 1, 8, 1 numaralarını tuşlayarak da bağlanabilirsiniz.

Banka çalışanları ile mücadeleyi yükseltmek için isteyen arkadaşlarımız aşağıdaki metni okuyabilir;

“İyi akşamlar, Birlik Dayanışma Hareketi’nin çağrısı üzerine siz HSBC çalışanlarının yanınızda olduğumuzu belirtmek için arıyoruz.

 Geçtiğimiz hafta içersinde bazı arkadaşlarınızınbanka performansını arttırmabahanesi adı altında yönetim tarafından işten çıkartıldığını biliyoruz. Aynı banka yönetiminin siz satış yapana kadar otumanıza izin vermediğini ve sandalyenizi alıp ayakta telefon görüşmesi yaptırdığını da biliyoruz.

 Anlamsız bahaneler uydurularak primlerinizde kesintilere gidildiğini, sağlık sorunları nedeniyle işe gelemeyen arkadaşlarınızın raporunu yok sayarak işten atılmaya çalışıldığını biliyoruz. Performans primlerinizinkahve molası aşımıgibi sudan bahanelerle kırpıldığını da biliyoruz.

 HSBC bankası tüm bu tutumlarıyla çalışanlarına verdiği değeri gözler önüne sermektedir. Krizi fırsata çevirenlerin, çalışanların sadece bir maliyet unsuru olduğunu düşünenlerin tüm bu oyunları karşısında sizin yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyoruz.

 Haksızlığa karşı sesini yükseltmek isteyen tüm arkadaşlar bizimle irtibata geçebilir.

Birlik Dayanışma Hareketi                        0 212 245 28 11.                  Tekrar iyi akşamlar.”